Sürücü kurslarında tüm sertifika gruplarına teorik ve direksiyon dersleri verilir. Direksiyon eğitimleri direksiyon eğitim alanlarında ya da direksiyon eğitim simülatörleri üzerinde yapılmaktadır.

Direksiyon eğitim simülatörü Millî Eğitim Bakanlığı tarafından şu şekilde tanımlanmıştır; kursiyerlere, akan trafikte eğitim alacak düzeye ulaşılmasını sağlamak amacıyla bilinçli araç kullanımının temel unsurlarını kazandırıp, gerçekçi bir trafik akışı ile eğitim almalarını sağlayan yazılım ve donanım.

Direksiyon eğitim simülatörü sürücü adayına trafiğe çıkmadan önce tıpkı trafikteymişçesine sürüş yapma imkânı verdiği için adayın trafiğe uyum sağlamasına yardımcı olur. Simülatör kullanılırken yapılan hatalarda sesli ve görsel olarak uyarı verip bu hataları raporlayarak sürücü adayının bu hatalardan ders çıkarması amaçlanır.

Hataları kendisine bildirilen sürücü adayları bunların üzerinde çalışmalı, akan trafikte tekrarlamamalıdır. Kurslarda kullanılan simülatörler milli eğitim müdürlükleri tarafından onaylanmış ve standartlara uygun olmalıdır. Bu standartlar ise normal bir aracın barındırdığı neredeyse tüm özelliklere sahip olmasıdır. Direksiyon eğitim simülatörü tüm ehliyet sınıfları için kullanılabilmektedir. Alınmak istenen ehliyet türüne göre kullanılacak aracın motor gücü, ağırlığı, vites türü gibi özellikleri seçilerek direksiyon eğitimi yapılır. Aynı zamanda simülatörden hava koşulları da seçilebilir böylece sürücü adayının trafik içerisinde karşılaşacağı hava şartlarına da uyum sağlaması amaçlanır. Direksiyon simülatörünün gerçekçiliği ile ilgili bir başka özelliği de çevre şartlarıdır.

Simülatör üzerindeki diğer araçlar, dükkanlar, üst geçitler, okullar, parklar, alışveriş merkezleri gibi alanlar oldukça gerçekçi düzenlenmiştir. Bu da sürücü adayının konsantrasyon seviyesini artıran bir başka unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Direksiyon eğitimi amacıyla oldukça kullanışlı olan sistem henüz direksiyon başına geçmemiş sürücü adaylarını gerçek araçlar için hazırlarken hem adayların stres seviyelerini azaltır hem de gerçek dünyada karşılaşabileceği tehlikelerden uzak tutar.

Bültene katılın.

Haber bültenimize abone olun,

Diğerlerini Okuyun